Library Board

Meetings

First Tuesday of every month at 7 pm

Members

NameTerm
Patricia NiceAugust 20, 2012 to June 30, 2024
Dawn ZeiglerJuly 5, 2016 to June 30, 2022
Brooke CochranSeptember 2, 2014 to June 30, 2024
Carol SiefkenJune 30, 2020 to June 30, 2023
Julia Atilano October 1, 2018 to June 30, 2024
June ShearerMay 1, 2020 to June 30, 2023
John KirchoffOctober 7, 2018 to June 30, 2022 
Tim ZollingerJuly 5, 2016 to June 30, 2022
Rhonda BorgmannNovember 11, 2012 to June 30, 2023
Skip LeeMayoral Term 


Overview

The Library Board shall consist of nine members, who shall be appointed by the Mayor with the approval of the City Council.  Members of the Library Board shall serve three-year staggered terms from July 1 following their appointment.  The Library Board shall have control of the public library of the City and shall be responsible to the Mayor for the proper management of such library.

The Library Board has the power to make and adopt bylaws, rules and regulations for their own guidance. The Board has control over Library expenditures and moneys collected for the Library. The Library Board sees, determines and adopts written policies for their own guidance and for the government of the library, its operation and program. This Board also makes and enforces reasonable rules and regulations governing the use of the library and library facilities. The Library Board oversees the construction of any library building, the purchase or lease of property, or the remodel or reconstruction of any buildings. The Library Board also appoints the Librarian.